Moji milí,
Vedli jste si báječně. Šifra nezůstala skrytá.
Jak už jsem vám povídal na zastavení u hradu Český Šternberk, hrady se stavěly ve středověku proto, aby buď střežily středověké obchodní stezky, anebo aby sloužily jako obrana proti dobyvatelům. Hrad se stavěl na kopci, protože se hůře dobýval, a také byl už z dálky vidět. Symbolizoval, že toto místo už má svého majitele. První hrady začaly vznikat už ve 12. století.
Ale jestli si myslíte, že hrad si dříve mohl postavit každý, kdo na něj měl peníze, tak to se mýlíte. Hrad si mohl postavit jen člověk s určitým společenským postavením, tedy šlechtic. A navíc musel mít povolení od panovníka.
Úplně první hrady se budovaly spíš jako opevnění ze dřeva, ale jistě si dokážete představit, že žít v takovém hradu asi moc bezpečné nebylo. Lidé ještě neznali elektřinu, tak z loučí hrozily požáry, navíc asi ani nebyl moc odolný proti nepřátelům.
Kdo ve středověku vlastnil hrad, byl velmi bohatým člověkem. Protože stavba takového hradu vyšla až na 1 milion grošů. Pro srovnání: tesař vydělával měsíčně 80 grošů, nádeník (tedy pomocník bez vyučení) 24 grošů za měsíc.
Ale bydlet v takovém hradě, to vám povím, to nebyl žádný „med“. Hrad byl temný, protože tu byla z důvodů obrany jen malá okna, chladný (no co jiného čekat od kamene, že? 😊 ) a také vlhký. Spávalo se na truhlách, protože postele se začaly používat až na konci středověku.
A mimochodem, víte, jaký byl jednoduchý důvod, proč se hrady začaly přebudovávat na zámky? Samo sebou, že šlechta nechtěla žít v tmavých vlhkých kobkách, ale chtěli žít v pěkných budovách se zahradami a velkými okny. A to jim umožnila dělová koule. Ano. Dělová koule dostala šlechtické rody z hradů na zámky. A proč? Protože taková dělová koule udělala do hradu díru jako nic a nic jí v tom nedokázalo zabránit. Mohutné opevnění se tak stalo úplně bezcenným a šlechta se konečně mohla odstěhovat na pohodlné zámky 😊. Více o tom zde .
Chtěli byste se dozvědět o bydlení ve středověkém hradě více?
Pro ukrácení dlouhé chvíle si panstvo na hradech hrálo různé hry, třeba domino. Nebo si myslíte, že domino ještě neznali? Tak tedy: znali i neznali 😊. Domino bylo vynalezen údajně v Číně, podle některých pramenů už ve 3. století našeho letopočtu. Jenže než se dostalo k nám do Čech, chvíli to trvalo. No, chvíli. Dostalo se k nám až v 18. století…. Takže na hradech domino sice nehráli, ale my si ho tu zahrát můžeme, abychom se dozvěděli, kam máme jít dál 😊.
Nápověda
Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc1
Nápověda 2 – řešení
Heslo pro zobrazení nápovědy: pomoc2
Pokračovat na další stránku
Místo mezery použijte v hesle podtržítko: „_“ , nepoužívejte velká písmena ani háčky či čárky
HESLO JE SLOŽENÉ ZE 3 SLOV